Început de An Bisericesc în Parohia „Înălțarea Domnului”-Eroi Oltenița

Marți, 01 septembrie 2015, în Biserica parohiei „Înălțarea Domnului”-Eroi Oltenița a fost oficiată slujba Te Deum-ului de către preacucernicul părinte paroh Daniel Ciobanu, cu ocazia „Începutului Noului An Bisericesc”.

La slujbă au participat credincioși ai parohiei, tineri și adulți.

La final, părintele Daniel Ciobanu a rostit un cuvânt despre semnificația zilei de 01 septembrie ca început al anului bisericesc. Începutul Anului Nou bisericesc a fost instituit de către Sfinții Părinți la Sinodul I Ecumenic de la Niceea din anul 325.

Anul bisericesc ortodox se împarte în trei mari perioade: perioada Triodului (perioada prepascală), perioada Penticostarului (perioada pascală) și perioada Octoihului (perioada postpascală).

A consemnat Preacucernicul Preot Ciobanu Daniel-paroh al parohiei „Înălțarea Domnului”-Eroi Oltenița.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...