03 martie 2013 – Slujbă arhierească la parohia „Înălţarea Domnului” – Eroi din municipiul Olteniţa

Duminică, 03 martie 2013, a doua Duminică din perioada Triodului, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a fost prezent în mijlocul credincioşilor din parohia „Înălţarea Domnului” – Eroi din municipiul Olteniţa.

Sub protia Preasfinţiei Sale la Sfânta Liturghie au slujit preacucernici părinţi consilieri, preacucernicul părinte protopop Marian Necula şi un sobor de preoţi şi diaconi.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a explicat înţelesul duhovnicesc al pericopei evanghelice şi a vorbit credincioşilor despre perioada Triodului, despre dimensiunea umană a mântuirii, care vine în întâmpinarea lucrării divine, despre faptul că prin căinţa omului Dumnezeu săvârşeşte o adevărata înviere din morţi a celui păcătos.

După Sfânta Liturghie s-a săvârşit slujba de parastas pentru fericiţii ctitori, slujitori şi binefăcători ai acestei parohii.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...